×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

آخرین مطالب:

true
    امروز  یکشنبه - ۵ اسفند - ۱۳۹۷  
it is true
true
false

به گزارش سنت النبی، شهیده «مرجان نازقلیچی» اولین فرماندار بندرترکمن و سومین فرماندار زن کشور که قریب به ده سال به عنوان معینه هرسال به حج مشرف می شد و در سال ۹۲ از طرف رهبر معظم انقلاب، زیارت نیابتی حج را انجام داده بود، در روز نهمین روز ماه ذی الحجه، در فاجعه منا به شدت مجروح شد و پس از آن در بیمارستان به مقام رفیع شهادت نائل آمد.

سازمان بسیج مستضعفین این بانوی فعال و انقلابی که خدمت به مردم یکی از بارزترین ویژگی هایش بود؛ را به عنوان شهید شاخص سال ۱۳۹۶، انتخاب کرد.

خانم فرماندار مشهورترین لقب شهیده نازقلیچی

شهیده «مرجان نازقلیچی» متولد ۱۳۵۳ بود که دارای دو مدرک تحصیلی لیسانس در رشته‌های علوم تربیتی و حقوق قضایی بود؛ بانویی که به فرهنگ ترکمن حساس بود و در همه مراسم‌ها با لباس سنتی خود حاضر می‌شد.
فعالیت های این بانوی شهیده، تنها متعلق به یک زمان و مکان نبوده و این نشان از چند بعدی بودن شهیده «مرجان نازقلیچی» دارد. سومین فرماندار زن کشور و اولین فرماندار زن استان گلستان، مشهورترین لقب این بانوی شهیده است، مسئولیتی که در ۳۱ فرودین سال ۱۳۹۳ توسط حسن صادقلو استاندار گلستان به و ی اعطا شد و نزدیک به ۱۷ ماه (تا روز شهادت) به عنوان فرماندار بندرترکمن به نظام جمهوری اسلامی ایران خدمت کرد؛ اما فعالیت های اجرایی وی به این سمت ختم نمی شود.

نازقلیچی در سال ۱۳۸۱به عنوان کار‌شناس امور بانوان فرمانداری شهرستان ترکمن وارد وزارت کشور شد و از سال ۸۳ تا ۸۵ بخشدار مرکزی این شهرستان شد و مسئول روابط عمومی و سایت خبری فرمانداری ترکمن طی سالهای ۸۷-۱۳۸۶ و مسئول اطلاعات اقتصاد خانوار و یارانه نیز بود.

همکاری در قالب کمیسیون فرهنگی تبلیغات اسلامی– کمیسیون همکاری با دولت بسیج،نائب رئیس شورای راهبردی بانوان بسیج خواهران شهرستان ترکمن و بسیجی فعال نیز از دیگر فعالیت های شهیده «نازقلیچی» است.

معینه حج احناف استان گلستان

فعالیت های مذهبی شهیده «مرجان نازقلیچی» هم مانند فعالیت های رسمی اش، پر رنگ و درخشان بود و نقطه عطف آن قبولی در آزمون بعثه مقام معظم رهبری در سال ۱۳۸۸ به عنوان معینه (دستیار روحانی بین کاروانهای حج احناف استان گلستان) بود که به واسطه آن به عنوان معینه، توفیق تشرف به زیارت مکه مکرمه و مدینه منوره برایش حاصل شد؛ ۶ بار نیز موفق به زیارت مقام معظم رهبری در سالهای ۹۲-۸۹ شد.

همچنین به عنوان بازرس علی البدل مجمع قاریان راه نور بندرترکمن زیر نظر دفتر الحاج آخوند عابدی کر امام جمعه بندرترکمن هم مسئولیت داشت و در کنفرانس بین المللی وحدت از سوی مجمع جهانی تقریب مذاهب طی سالهای متوالی ۹۲-۱۳۸۹ دعوت می شد و شرکت می کرد.

فعالیت های اجتماعی این بانو در قالب سازمان های مردم نهاد هم قابل تامل است، عضو هیئت موسس و مدیر کانون فرهنگ اجتماعی بانوان ساعی از بدو تاسیس (۱۳۸۳) تاکنون، همچنین نائب رئیس کمیته سازمان نهاد بانوان مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان گلستان از تاریخ ۱۳۹۰در غالب کمیته های ۲۲ گانه مرکز بود. در زمینه رشته حقوق که یکی از لیسانس های او بود، نیز فعالیت های حقوقی داشت و عضو شورای حل اختلاف بندرترکمن شعبه چهارم و صلح و سازش از سال ۱۳۸۳ بود. از فعالیت های علمی شهیده «مرجان نازقلیچی» می توان به داشتن دو مدرک تحصیلی لیسانس در رشته‌های علوم تربیتی و حقوق قضایی بود و این بانوی پرتلاش ترکمن در آزمون کارشناسی ارشد هم شرکت کرد اما هیچگاه از نتیجه آزمون مطلع نشد.

سخنرانی و ارائه مقاله ”نقش زنان در بیداری اسلامی از منظر امام خمینی (ره)” در همایش بزرگ امام و بیداری اسلامی توسط دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استانهای گیلان و گلستان و کمیته های ۲۲ گانه مرکز بزرگ اسلامی خرداد -۱۳۹۱ در مصلی گرگان در سابقه علمی این شهیده وارد شده است. همچنین سخنرانی و ارائه مقاله “نقش زنان در وحدت اسلامی با توجه به سیره نبوی رسول اکرم (ص)” در مراسم مبعث! رسول اکرم (ص) در مصلی گرگان ۲۸ صفر ۱۳۹۲ و دریافت لوح سپاس از دفتر مقام معظم رهبری به جهت ارسال مقاله “نقش رهبری در اتحاد امت واحده اسلامی”نیز از دیگر افتخارات این بانوی شهیده است.

مناسک حج سال ۹۴ یاد آور یکی از تلخ ترین اتفاقات در تاریخ سال های برگزاری حج تمتع است. هنوز به نیمه نرسیده بود که خبرهای بد و ناگواری درفضای رسانه های خبری پیچید.نفس ها در سینه حبس شد و بیش ازهمه، این خانواده های زائرین بودند که به هرنحو ممکن تلاش می کردند تا خبری ازبستگان خود بگیرند. درموعد اذان ظهر، فوت جمعی ازحجاج منا به تایید مقامات مسوول رسید. سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت کشور، پرکارترین مقام مسئول ایرانی درعربستان بود که شبکه های صدا و سیما و همچنین سایت های خبری، گزارش فاجعه را به صورت لحظه به لحظه از زبان وی جویا می شدند.هنگام عصر مردم تقریبا ازانجام مراسم قربانی فارغ شده بودند؛ اما هیچ کس به فکر دید و بازدید و جشن عید بندگی نبود و همه با نگرانی اخبار منا را دنبال می کردند. بیشترین قربانیان یک کاروان مربوط به کاروان گنبد بود که اکثرا جزو اهل سنت بودند.شب شد و شبکه های تلویزیونی اسامی چند صد نفر از حجاج ایرانی را به عنوان کسانی که در لیست مجروحین و یا مفقودین قرار داشتند اعلام کرد. نام حاجیه خانم مرجان نازقلیچی فرماندار بندرترکمن نیزدرآن فهرست دیده می شد. روزها و دقایق الهاب آورسپری شدند. پیکرجمع زیادی از قربانیان در میان حزن و اندوه عمومی به کشوربازگردانده شد.امید زیادی می رفت تا حاجیه خانم دریکی از بیمارستان های مکه بستری شده باشد. حتی شایعاتی نیز دراین زمینه به گوش می رسید. التهاب و نگرانی به اوج خود رسیده بود. خبرگزاری ها مرتب اخبار را دنبال می کردند. انتظارهرخبرخوشایندی به تدریج رنگ می باخت و دیگر نمی شد واقعا کارخاصی انجام داد. سرانجام پیکرتعدادی که منتظرشان بودیم هرگز نیامد و آنها نیامده به جمع شهدا پیوستند.حادثه منا تراژدی تلخی برای همه مردم ایران بود که هرگز فراموش نخواهد شد و یاد مرجان نازقلیچی به عنوان یکی از پرافتخارترین بانوان اهل سنت ایرانی در ذهن ها باقی خواهد ماند. نازقلیچی نمونه انسان هایی است که بندگی الله را به عزت و شوکت دنیوی ترجیح داد. بزرگ بانویی که خدای متعال خواست تا وی درسرزمینی باقی بماند که روح مطهر نبی مکرم اسلام درآنجا حضور دارند.در روز منا می توان کارهای زیادی را انجام داد. می توان مهیای فرا رسیدن عید بندگی شده و ملزومات قربانی دام را مهیا نمود. می توان خانه ها را آماده پذیرایی ازمهمانان عید کرد. همچنین می توان درساعت های آرام شب منا به سکون معنوی رسید و برای همه درگذشتگان طلب مغفرت نمود. می توان ثواب حج را نرفته هم به دست آورد.مرگ، واقعیتی اجتناب ناپذیر است که بدون شک در لحظه مقرر، هر جنبده ای را ملاقات خواهد کرد. دراین میان خوش به سعادت کسانی که میعادگاشان درجوارخاتم النبیین صلی الله علیه و آله وسلم رقم بخورد. امید که حج ابراهیمی ۹۷ برای کلیه زائرین همراه با خیر و برکت و بازگشتی غرورآفرین به میهن شریف و دامان پرمهر خانواده هایشان باشد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false