×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

آخرین مطالب:

true
    امروز  یکشنبه - ۵ اسفند - ۱۳۹۷  
it is true
true
false

سنت النبی-سید مهدی علمی حسینی گفت: امکانات آموزشی که امروز در اختیار طلاب است در صورت مراقبت و هدایت به مسیر درست، می تواند زمینه ساز تحول بنیادین در حوزه های علمیه گردد.
سید مهدی علمی حسینی از اساتید حوزه و دانشگاه در مراسم پایان سال تحصیلی مدارس علمیه اهل سنت خراسان که با حضور مدیران، مدرسین و ائمه جمعه اهل سنت این استان برگزار شد، با بیان برخی آسیب ها در عرصه علم آموزی طلاب در عصر حاضر اظهار داشت: در سنت حوزه های قدیم استاد محوری حاکم بود ولی امروز این مساله کمرنگ شده است. امروز طلاب تعامل اندکی با اساتید خود دارند و بیشتر به داشته های خود متکی هستند.
وی افزود: دغدغه سازندگی در حوزه قدیم جدی تر بود و عالمان و مجتهدین طراز اول و شاخص در گذشته بیشتر ظهور پیدا می کردند که این مساله به خاطر تغییر سبک زندگی طلاب و اساتید در عصر حاضر است.
ایشان از جمله مهمترین دلایل تغییر در سبک زندگی طلاب و اساتید را کثرت اشتغالات و دغدغه های فراوان زندگی دانست و اضافه کرد: وجود امکانات فراوان آموزشی و کمک آموزشی و ظهور و بروز امکانات فضای مجازی باعث شده است تا طلاب کمتر به سراغ مطالعه و بحث و گفتگو با یکدیگر بروند از طرفی مدرک گرایی نیز که به سبب همان تغییر در سبک زندگی ایجاد شده است، دغدغه مندی طلاب در جهت کسب علم را کمرنگ کرده است.
سید مهدی علمی حسینی آزاد بودن طلاب در انتخاب استاد را از مهمترین ویژگیهای حوزه علمیه قدیم دانست و اظهار داشت: امروز متاسفانه شاهد این مساله هستیم که طلاب با استعدادهای متفاوت و متنوع در یک قالب آموزشی قرار می گیرند و بدون توجه به توان آنها، معلومات یکسانی به آنها ارائه می گردد که این مساله از معایب سیستم جدید آموزشی است.
ایشان مهمترین رسالت حوزه های علمیه که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز می باشد را حرکت به سوی تفقه در دین دانست و تصریح کرد: امروز شاهد آن هستیم که حوزه های ما به جای فقیه پروری، از داشته های فقهای قدیم استفاده می کنند و به اصطلاح علوم قدیم را بازخوانی می نمایند.
استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: کسانی که شرایط حوزه های علمیه در پیش از انقلاب را به خاطر دارند، مخاطرات آموختن علوم دینی را نیز بیاد می آورند.
وی افزود:‌ در گذشته نه تنها امکاناتی که امروز در اختیار حوزه های علمیه می باشد وجود نداشت بلکه از ناحیه حکومت نیز سنگ اندازیهای بسیاری در مقابل حوزه ها انجام می شد.
ایشان توسعه فضای آموزشی و دسترسی آسان به اطلاعات را از جمله مهمترین ویژگیهای عصر حاضر جهت حرکت به سوی تحول بنیادین در راستای توسعه مراکز علمی و دینی دانست و افزود: این امکانات به علاوه هوش و استعداد بالای طلاب علی رغم اینکه می تواند زمینه ساز پیشرفت حوزه های علمیه گردد،‌ در صورت عدم مراقبت می تواند باعث حرکت به سوی مدرک گرایی و دوری از فضای علمی و نخبه پروری حوزه ها گردد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false