×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

آخرین مطالب:

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۹ خرداد - ۱۳۹۸  
it is true
true
false

در بخش مرزی جرگلان در کنار ۴۶ روستایی که از برخی امکانات محرومند، ۳۷ کلاته با جمعیت ۵۰ تا ۸۰ نفر وجود دارند که بعضی از آن ها از ابتدایی ترین امکانات زندگی برخوردار نیستند و حدود ۲۵ کلاته ساکنان دایمی دارند و اهالی۱۲ کلاته به صورت فصلی در آن ها زندگی می کنند.

در کلاته هایی از قبیل مزارجان، کنجلی، تاجلی، سرلی و ایشان قلی کودکانی قد می کشند که برخی مدرسه ندارند و به دلیل محرومیت از برق در عصری که اینترنت و شبکه های اجتماعی از ارکان استوار ارتباطات به حساب می آیند، حسرت تماشای تلویزیون به دل شان مانده است و لوازم برقی نوعروس و دامادها دست نخورده در کنج خانه ها خاک می خورد.

ساکنان برخی کلاته ها از داشتن تلفن ثابت، آنتن تلفن همراه و دیجیتال، آب شرب لوله کشی، خانه بهداشت، نانوایی و راه ارتباطی مناسب محرومند.محرومیت زیر پوست کلاته ها به دلیل دورافتادگی پوشیده مانده است.

اغلب اهالی کلاته های جرگلان قشری قانع هستند و دامداری شغل اصلی شان محسوب می شود و تا ۳ سال گذشته راه ارتباطی شان مال رو بود و اکنون با شرایط مطلوب رفاهی فاصله زیادی دارند و ضریب محرومیت شان بالاست.

یکی از ساکنان کلاته ایپکلی بالا می گوید: این کلاته حدود ۳۰ خانوار و ۸۰ نفر جمعیت دارد که از داشتن برق، آب و تلفن محروم هستند.
«ساسان» می افزاید: به دلیل نبود تلفن و آنتن تلفن همراه برقراری ارتباط با روستاهای اطراف مشکل و نبود برق زندگی را بسیار سخت کرده است و شب ها با چراغ نفت سوز و فانوس خانه ها را روشن می کنیم و تابستان ها امکان استفاده از کولر و پنکه وجود ندارد.

یکی از ساکنان کلاته ایپکلی بالا ابراز می کند: راه ارتباطی مناسبی نداریم و در فصل زمستان به دلیل وجود گل و لای و لغزنده بودن راه برای رفت و آمد به روستاهای هم جوار و مرکز بخش با مشکلات زیادی مواجه هستیم‌.

یکی از ساکنان کلاته سرلی هم می گوید: کلاته ما مدرسه ندارد و کودکان مان ناچارند روزانه حدود ۳ کیلومتر را پیاده برای تحصیل در مدرسه روستای اشتوت طی کنند و امیدواریم مسئولان برای این مقوله تدبیری بیندیشند.

«شاه محمد» با بیان این که هیچ امکاناتی نداریم تصریح می کند: تامین آب آشامیدنی از مشکلات اساسی است و در برخی کلاته ها، ساکنان برای دام های شان با بی آبی مواجه می شوند.

وی اظهار می کند: زندگی در مکانی که آب، برق، تلفن و امکانات بهداشتی و خدمات درمانی ندارد بسیار مشکل است و قابل وصف نیست و باید تلاش شود از شدت محرومیت کاسته شود و این در حالی است که برخی با اسم کلاته آشنا نیستند و هنوز اکثر مسئولان شهرستان پای شان را در کلاته نگذاشته اند.
در این باره بخشدار جرگلان می گوید: جرگلان حدود ۳۷ کلاته دارد و تعدادی از ساکنان آن ها فصلی و تعدادی دایمی هستند.

«پولاد نجاهی» ابراز می کند: طی ۳ سال گذشته ضمن بازدید از این مناطق و بررسی مشکلات، راه ارتباطی برای تمام کلاته ها احداث و رفت و آمد تسهیل شد.
وی با اشاره به این که راه ارتباطی ۱۰ کلاته شن ریزی شده است، تصریح می کند: به کلاته هایی از قبیل کمیلی، بردن و ساری ملا برق رسانی شده است و برق رسانی به کلاته های اسماعیلی و ایپکلی بالا را در برنامه داریم.

وی با بیان این که کلاته های بردن و ساری ملا مدرسه دارند، اظهار می کند: در تلاش هستیم به کلاته های بالای ۱۰ خانوار برق رسانی کنیم.روزنامه خراسان

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false