×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

آخرین مطالب:

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۹ خرداد - ۱۳۹۸  
it is true
true
false


الإنتحار حرام بالإتفاق؛ به اتفاق تمام علمای اهل سنت خودکشی حرام است و بعد از شرک بزرگترین گناه به حساب می آید.

خداوند متعال می فرماید «و لا تقتلوا النفس التی حرم الله الا بالحق»؛ نفسی را که خدا حرمت داده است نکشید و همچنین می فرماید: «و لاتقتلوا أنفسکم إن الله کان بکم رحیما»؛ خود را نکشید، همانا خدا نسبت به شما مهربان است.

همه علماء اهل سنت اجماع دارند که شخصی که خود را بکشد گناه او از گناه کسی که دیگری را می کشد بیشتر است . بعضی از علماء گفته اند کسی که خود را می کشد او را غسل ندهید و بر او نماز نخوانید و او را مثل سنگ دفن کنید، اما قول مختار مذاهب اهل سنت نیست. بعضی از علما معتقدند توبه چنین شخصی پذیرفته نمی شود. ظاهر احادیث بر جاودانگی او در جهنم صدق می کند.

    اما آیا چنین شخصی کافر است و نظر نهایی علمای  اهل سنت در این باره چیست؟ در احادیث این گونه آمده است : «أن النبی (ص) قال : من تردی من جبل فقتل نفسه فهو فی نار جهنم خالدا مخلدا فیها» حضرت ابوهریره(رض) روایت می کند که آن حضرت(ص) فرمودند : هر کس خود را از کوهی پرت کند و کشته شود برای همیشه در جهنم خواهد بود.

  جندب از رسول خدا(ص) نقل می کند: شخصی زخمی بود و توان تحمل درد خود را نداشت و خود را کشت، آن حضرت(ص) فرمودند که خدا فرموده : این انسان جان خود را نابود کرد من هم بهشت خود را بر او حرام می کنم.

   اما علما می فرمایند : این حکم برای کسی است که -نعوذ بالله- خودکشی را حلال بداند و چنین شخصی کافر است و برای همیشه در جهنم خواهد بود.

  اما اکثر علمای اهل سنت می فرمایند : که این شخص کافر نمی شود اما فاسق است و گنهکار به گناه کبیره و بعد از شرک به خدا بزرگترین گناه را در دنیا انجام داده است.

   علمای اهل سنت بر این نظر هستند که شخصی که خودکشی می کند او را غسل دهند و بر او هم نماز بخوانند و جاودانگی وی در جهنم، در صورتی است که این شخص خود را بکشد و کشتن خود را جایز بداند و توبه چنین شخصی هم در موقع انجام این کار پذیرفته نمی شود.

   ابن عابدین(ره) می گوید اینکه اصلا توبه پذیرفته نمی شود این درست نیست ، اگر کسی مقدمات کشتن خود را فراهم کرد اما کشته نشد و نجات یافت و بعد از ارتکاب این گناه توبه کرد توبه اش پذیرفته می شود و اگر در موقع ارتکاب گناه توبه کرد ، توبه اش قبول نمی شود چون لحظات آخرش است.

اما بعضی از علماء از جمله حنابله می گویند : رهبر مسلمانها و بزرگ مسلمانها نباید بر شخصی که خودکشی نموده نماز بخواند.

   استدلال علمای حنبلی مذهب این است که شخصی خدمت پیامبر(ص) حاضر شد و عرض کرد فلانی مرده ، پرسیدند: چطوری مرده؟ عرض کرد: خود را کشته است، آنحضرت(ص) باز پرسیدند: تو دیدی که خود را کشته؟عرض کرد: بله، ایشان فرمودند: من در نماز جنازه چنین شخصی حضور نمی یابم.

مطالب مذکور از حاشیه ابن عابدین جلد یک ص ۵۸۴ ، والقلیوبی مع حاشیه عمیره جلد یک ص ۳۴۸ -۳۴۹، المغنی جلد دو ص ۴۱۸ ، الزواجر لابن حجرالهیثمی جلد دوم ۹۶ می باشد.


منبع خبر:  پایگاه اطلاع رسانی اساس نیوز

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false