×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

آخرین مطالب:

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۹ خرداد - ۱۳۹۸  
it is true
true
false

شعار تعارض بین اسلام و کفر که بسیاری از جریان های اسلامی زیر چتر واحد سر می دهند، یکی از بارزترین نقاط ضعفی است که باید مورد بررسی و رسیدگی قرار گرفته و مبارزه حقیقی باید بین مستضعفین و مستکبرین باشد.
به گزارش  سنت النبی به نقل از خبرگزاری تقریب(تنا)، «الوقت» در مقاله ای نوشت: علمای سنی و شیعه در مورد اهمیت وحدت اسلامی و ضرورت های آن اتفاق نظر داشته و همه حامیان این امر از آیه «ولاتنازعوا تفشلوا» نزاع نکنید که شکست می خورید» الگو می گیرند.

اگرچه موضوع وحدت موضوعی استراتژیک است که بدون دخالت عامل زمان بر منافع ثابت تمرکز می کند اما باید گفت اقدامات صورت گرفته در این زمینه کافی نبوده و با انتظارات و آرمان های اکثریت رهبران جهان اسلام برای رسیدن به یک پیکره واحد اسلامی متناسب نیست.

همه می دانند که طی کردن مسیر منتهی به وحدت راه آسانی نبوده و مقتضی رعایت پاره ای از شروط و احکام است و چه بسا مهم ترین این شروط، شناخت مشکلات و یا نقاط ضعف موجود بر سر این راه و درمان آنها و رسیدن به آرزوهای امت اسلامی است.

درک نادرست از مفهوم وحدت یکی از بارزترین مشکلات در این زمینه است. برخی به وحدت اسلامی و متحد کردن فرقه ها و مذاهب اسلامی معتقد هستند. در حالی که دیگران بر این باور بودند که برادری اسلامی به معنای مراقبت از بقیه به عنوان برادران کوچکتر است که خود منجر به گرایش های تعالی گرائی و نژادپرستی می شود بلکه حتی برخی شبهاتی را مطرح کرده و مدعی کنار گذاشتن عقائد اسلامی توسط مسلمانان هستند. در اینجا نقش روشنفکران در بالا بردن سطح آگاهی تمامی فرقه ها از حقیقت وحدت اسلامی مشخص می شود.

یکی دیگر از مشکلات مربوط به موضوع وحدت، حمله غرب و تلاش آن برای تفرقه بین امت اسلامی با اتخاذ سیاست «تفرقه بیانداز حکومت کن» است. اتحاد و نزدیکی اسلامی بر منافع سیاسی، نظامی و امنیتی این کشورها پیامدهای سلبی دارد. آمریکا تنش بین ایران و عربستان را برای شعله ور کردن آتش فرقه گرائی و مذهبی راه انداخته است. همچنین سیاست تفرقه انداختن توسط رژیم صهیونیستی بین مردم فلسطین و افراد یک دین واحد در رام الله و غزه نمونه بارز وجود چنین مشکلی است.

مشکلات فقط در این حد متوقف نمی شود بلکه برخی با حسن نیت و یا سوء نیت می کوشند بر موارد اختلاف بین افراد امت اسلامی تأکید کرده تا راه حلی برای آن بیابند. حال آنکه مفهوم وحدت تأکید بر مشترکاتی است که از موارد اختلافی بیشتر است. بررسی موارد اختلاف باید پشت درهای بسته و بین مقامات ذی صلاح بدون اطلاع افکار عمومی صورت گیرد و در هر حالتی چه نتیجه ایجابی و یا غیر آن فقط باید بر مشترکات و تقویت آنها تمرکز شود.

مشکل اصلی که اکنون باید در اولویت های جهان اسلام قرار گیرد، مشکل برخی شعارهایی است که شاید به ظاهر منافاتی با موضوع وحدت نداشته باشد اما در اصل زمینه ساز بروز برخی مشکلات در این مسیر خواهد شد.
درگیری فعلی در منطقه و جهان همان شعار «مبارزه بین کفر و اسلام» است. مشکل این شعار چیست؟

باید گفت مشکل اصلی این شعار در این موضوع نهفته است که راه را برای تکفیر برخی گروه ها و اخراج آنها از دین اسلام هموار کرده و هر گروهی می کوشد گروه های دیگر را در زمره دشمنان و کافران قرار دهد همان گونه که وهابیت، شیعیان را غیر مسلمان خوانده و پیکره امت اسلامی را تکه تکه می کند.

در مورد راه حل مشکلات مسیر وحدت اسلامی باید ابتدا نقاط ضعف موجود که مانعی بر سر رسیدن به اهداف مورد نظر است، مورد بررسی و درمان قرار گرفته و مبارزه به همان چارچوب حقیقی خود بازگردد یعنی ما مسلمان همراه با مسیحی مظلوم و علیه مسلمان ظالم و با مظلوم سنی علیه ظالم شیعه و برعکس هستیم. حقیقت مبارزه بر پایه مبارزه مستضعفین علیه مستکبرین و نظام های استکباری است همان گونه که امام خمینی در زمان انقلاب جمهوری اسلامی ایران همین شعار را سر داده و منابع اصلی نفاق و تکفیر را در هم شکست.

شعار وحدت یک شعار استراتژیک است نه تاکتیکی که بر یک منفعت معین تمرکز کند. به تبع نخبگان فکری و فرهنگی و روشنفکران و فعالان در کشورهای جهان اسلام باید برای تحقق این هدف به پا خیزند و بهترین راهکار در این زمینه تمسک به مشترکات و در صدر آنها اهل بیت (ع) است.
این وحدت باید بر روی این کره خاکی تثبیت شود تا تنها اسیر سالن کنفرانس ها و صفحات نمایشی نشود. چه بسا امروز قضیه فلسطین بزرگترین فرصت برای تحقق این وحدت باشد و از همین جا باید گفت توطئه گران علیه فلسطین در حقیقت علیه اسلام و وحدت اسلامی توطئه می کنند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false